Izdelava škarpe sodi med malodane obvezna zaključna dela okolice skorajda vsakega domovanja, saj predstavlja tisto piko na i, ki lahko popolnoma spremeni podobo našega doma. Sicer pa gradnja opornih zidov še zdaleč nima le estetske funkcije, pač pa predvsem funkcionalno, saj lahko z njo dodobra utrdimo tla in zamejimo zunanje površine, kot so denimo dovozne poti in dvorišča. Izdelava betonske škarpe je tako nepogrešljiv element urejanja zunanjih površin pri sodobnih domovih; z opornimi zidovi lahko namreč stabiliziramo teren, na učinkovit in relativno preprost način preprečimo erozijo ter estetsko polepšamo izgled dovoznih poti in dvorišč.
V ta namen je najpogosteje uporabljeni material prav beton, ki se vedno znova izkaže za trpežnega, vsestranskega in obenem trajnostnega. Čeprav je sam po sebi dokaj trden in robusten, pa ravno to omogoča obilo prilagodljivosti pri oblikovanju. To pomeni, da lahko z ustrezno gradnjo in načrtovanjem ustreza tako funkcionalnim kot tudi vizualnim potrebam prostora.
S pomočjo izdelave škarp, ki jim z drugo besedo pravimo tudi oporni zidovi, lahko omejimo ali razmejimo različne dele zunanjih površin. Poleg tega pa lahko služijo tudi na primer oblikovanju teras na nagnjenih površinah, za podporo ali utrditev tal ali pa denimo za ustvarjanje dodatnih funkcionalnih zunanjih površin. V praksi je izdelava betonske škarpe tako še posebej priporočljiva na območjih, kjer je teren nagnjen in kjer je pomembno preprečevanje drsenja zemlje ali zadrževanja vode. Ob pravilnem načrtovanju se tako lahko dolgotrajno stabilizira celotno zemljišče, saj izdelava škarpe zadržuje tlak in preprečuje premike tal, ki bi sicer lahko ogrozili strukturo doma ali dvorišča.
Škarpa iz betonskih zidakov se lahko gradi na različne načine, ki jih med drugim izvaja tudi podjetje Tlakovanje Medved. Pri tem se prilagodimo specifičnim zahtevam terena in željam naročnika. Ena od najpogostejših metod je tako uporaba betonskih stebrov, med katere se postavi zid, kar omogoča stabilno podporo. Druga možnost je gradnja integralnega armiranega zidu za oporo, pri katerem se uporabi armirano betonsko mrežo, kar zidu doda trdnost in odpornost na obremenitve.
Izdelava betonske škarpe se vedno prične z natančno analizo terena in določitvijo dimenzij njenih temeljev, saj prav kakovost temeljev vpliva na stabilnost celotne strukture. Pri višjih zidovih, tj. tistih, ki presegajo 1,5 metra, je potrebno opraviti statične izračune, ki določajo ustrezno širino temeljev. Temelj mora biti pri tem dovolj globok, da zagotavlja stabilnost opornih zidov, zato se v gradbeno jamo na začetku nasuje plast gramoza, ki pomaga pri drenaži in dodatno utrdi podlago.
Po nasutju gramoza se nadaljuje z gradnjo nosilne betonske podlage, ki bo postala osnovni sloj zidu. Pri tej fazi se betonsko mešanico v lesene opaže, ki držijo obliko podlage, vanjo pa je vgrajena armatura iz rebrastega železa, ki povečuje stabilnost in trdnost betona. Beton odlično prenese natezne sile in tako prepreči kasnejše razpoke ali deformacije zidu. Ta del gradnje zahteva natančnost, saj morajo biti opaži postavljeni pravilno in stabilno, da beton enakomerno zapolni prostor in ustvari kompaktno podlago. Ko se betonska podlaga ustrezno strdi, se izdelava škarpe nadaljuje.
Ko se betonske plasti dodobra strdijo, da se preprečijo kasnejše morebitne deformacije, se lahko izdelava betonske škarpe nadaljuje. Izrednega pomena med samo gradnjo je, da se poskrbi tudi za ustrezno drenažo, kajti zadrževanje vode za zidom lahko ogrozi stabilnost celotne konstrukcije. Med plasti zidu se vgradijo drenažne cevi s filtrom, ki omogočajo odtekanje vode iz ozadja škarpe v kanalizacijo ali ponikalnico.
Drenaža velja za bistven element izdelave škarpe, saj preprečuje zastajanje vode, ki bi lahko sčasoma privedlo do pritiskov na zid in povzročilo poškodbe. Z učinkovito drenažo se tako zmanjša tveganje za težave, povezane z erozijo ali premiki zemlje. V določenih primerih, ko je zid obložen z dekorativnim kamnom, se lahko izvede tudi hidroizolacijo, ki ščiti beton pred vdorom vode. Na ta način lahko preprečimo pronicanje vode, ki bi sicer lahko povzročila korozijo ali poslabšanje strukture betona.
Izdelava škarpe še zdaleč nima zgolj funkcionalne vloge, pač pa tudi estetsko. Betonski zidovi namreč veljajo za oblikovno izjemno prilagodljive in tako omogočajo združevanje različnih estetskih elementov, kot so denimo dekorativni kamen ali različne oblike škarpnikov. Na ta način naravni videz zidu še bolje izstopa. Beton se lahko tako kombinira z naravnimi materiali, s čimer se zid zlije z okoljem in dodatno vizualno izboljša videz same zunanje površine.
Čeprav je beton znan po svoji surovi estetiki, pa sodobne metode izdelave škarp in njihove obdelave prispevajo k temu, da zidovi postajajo vse bolj priljubljen element zunanjih površin. Betonski zidovi so tako oboje – vizualno privlačni in praktični. Zaradi svoje robustnosti in trajnosti ne zahtevajo posebnega vzdrževanja, kar je še posebej pomembno v zunanjih prostorih, ki so izpostavljeni vremenskim vplivom. Beton je prav tako dobro odporen proti vlagi, zmrzovanju in rjavenju, kar pomeni, da bo zid služil svojemu namenu vrsto let, brez potrebe po pogostem vzdrževanju.